7. Sınıf Öğrencisi Ata Engin’in Girişimcilik Üzerine Düşünceleri

0

Ata Engin, bir 7. Sınıf öğrencisidir. Kendisinin Girişimcilik üzerine yapmış olduğu güzel tespitler var. Kaleme aldığı bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

“Girişimci kelimesinin tam anlamını sorduğumda üretim için bir işe girişen, bir işe kalkışan kişi dediğinizi duyar gibiyim. Peki girişimcilik sadece bir işe kalkışmak mıdır? Hayır tabi ki. Girişimcilik çok daha teferruatlı ve geniş, önemsenmesi ve desteklenerek arttırılması gereken bir kavramdır. Bu kavramın bir ülkede yaygınlaşması o ülkenin ekonomisini ve beraberinde kalkınmışlık seviyesini arttırır.

Girişimci insan aslında çok nadir bulunabilen insandır. Bu yüzden bu kavram insanlar arasında çok yaygın bir kavram değildir. Neden mi?

Girişimci insan ilk önce risk alabilen kişi olmalıdır. Bu özellik de bizim halkımızda zor rastlanan bir özelliktir. Sonuçta bizim insanımız hep kendini garantide hissetmek isteyen bir halk değil mi?

Girişimci insan risk alabilmenin yanında yağtığı işte kararlı ve kendine güvenen kişi olmalıdır. Eğer yapılan işte kararlılık ve kendine güven olmazsa zaten o iş ilk adımda hata vermiş demektir. Bu ve bunun gibi birçok özelliğe sahip olan girişimci kişi eğer doğru stratejiyi uygularsa sizce de başarıya ulaşma olasılığı çok yüksek olmaz mı ?

Bir devlet ekonomi ve üretim alanında başka devletlerden, büyük sermaye harcayarak yardım almak yerine kendi halkında girişimcilik özelliklerine sahip kişileri bulmak veya eğitimler  vererek halkına girişimciliği aşılamayı seçse daha mantıklı olmaz mı?

Devlet bu işler için belki ilk zamanda daha fazla para ve emek harcayaca ; ama ilerisi için büyük bir yatırım yapmış olacak ve  bu yatırım o ülkenin gelişmişliğini arttırmasına sebep olacaktır. Düşünsenize sadece girişimcilik kavramının artması bir ülkenin statüsünü bile değiştirecek . Girişimcilik sizce de çok önemli ve gerekli bir kavram değil mi ?”

Ata Engin

7. Sınıf Öğrencisi @ataengin1