Bir Türk Girişimi OrganicKid Kurucusu Merve Akıncı ile Röportaj

0

Markanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Amerika’da North Carolina Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. New York’ta düzenlenen bir haute couture defilesinde asistanlık yaparak profesyonel iş hayatına başladım. 2008 yılında asıl işi iplik ve kumaş üretimi olan ve aile şirketimiz Topkapı İplik’in hazır giyim bölümünün başına geçtim. Bu görevdeyken kurduğum profesyonel ekiple iç pazara yönelik bay, bayan ve çocuk hazır  giyim ürünleri tasarlayıp ürettim. 2012’de kızımın doğumuyla birlikte, bebek hazır giyim sektörüyle daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu sırada yine Amerika’daydım ve buradaki organik bebek giyim pazarını yakından inceleme fırsatı buldum. Topkapı İplik’in organik iplik üretiminden aldığı güç ile 2013 yılında şirket bünyesinde ve ailemin de desteğini alarak, Organickid markasını hayata geçirdim.

Hangi sektöre hitap ediyorsunuz?

Bebek ve çocuk giyimi üzerine çalışıyoruz. Markamız %100 organik renkli ve ekonomik ürünler sunuyor. Giyim ürünleri, aksesuarlar ve çok yakında anne ve anne adaylarının ihtiyaç duyabilecekleri birçok şeyi özel ürünler olarak sunmaya başlayacağız. Örneğin bu ay itibariyle 90 yıllık makarna üreticisi İtalyan Rustichella d’Abruzzo tarafından hazırlanan Zerotre’nin çocuklara özel makarnalarını Türkiye’ye getirdik. Bu makarnaların en önemli özelliği %100 organik olması ve miniklerin sağlığını ön planda tutarak onların damak tadı için üretiliyor olması.

E-ticaret fikriniz nasıl oluştu?

Organik bebek kıyafetlerinin satışı konusunda Türkiye pazarı yurt dışından çok farklı çok geride kalmış durumda. Mağazalaşma konusunda da Türkiye’de sayacağınız örnekler bir ya da ikiyi geçmez. Bu markaların da İstanbul’da mağazaları bulunuyor genellikle. Güçlü bir satış ağından bahsetmek mümkün değil özetle. Dolayısıyla bu işi yapabileceğiniz en güzel platform internet oluyor. E-ticaret organik ürünlerin satışından çok ileride. Bunun da avantajını kullanmak istedik. Zaten çalışan annelerin, anne adaylarının yoğunlukla kullandığı bir alan. Yurtdışında pek çok noktada bulunurken Türkiye’de kendi e-ticaret kanalımız ve bu alandaki iyi kanalların desteği ile yola çıktık. Bu nedenle biz de işe bu noktadan başladık. Önce büyük bir AVM de mağaza açabilirdik ama tercih etmedik. Bizim hedefimiz yeni olduğumuz için ilk etapta daha çok erişim sağlamak, ziyaretçi sayımızı artırmak. Bu nedenle ilk olarak dijital pazarlama alanında var olmayı seçtik.

İhracat yapıyor musunuz? İhracatın üretiminizdeki payı nedir? Hangi ülkeler ilk sırada yer alıyor?

İlk olarak İsviçre, Almanya, İngiltere ve Fransa’da satışlarımıza başladık. Üretimimizin % 90’nı başta Avrupa olmak üzere 8 ülkeye ihraç ediyoruz. İsveç, Avusturya ve Japonya gibi ülkelerde de mağazalaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içindeki hedefimiz ise ihracattaki bu başarımızı kendi vatanımıza taşımak. Satışlarımızı yurt içinde ve yurt dışında % 50 oranında dengelemeyi ve organik ürünlerin tüketimi konusunda Türk tüketicisini bilinçlendirerek, kolay ulaşılabilir ve ekonomik bir marka olmayı amaçlıyoruz.

Girişimci olmanın avantajları/dezavantajları nelerdir?

Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden her zaman yeniliklere ve öğrenmeye açık olmalı ve yaşadığımız dönemin faydalarından yararlanmalıyız. Zorluklar her zaman olacaktır, bunları başarıya bir engel olarak değil bir tecrübe olarak değerlendirmeli ve onlardan ders çıkarmalıyız.

Yeni girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Mutlaka iyi bir danışmanları olmalı. Tecrübe ve tecrübelerden alınan dersler çok önemli, bazen çok hızlı kararlar vermeniz gerekecek durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hataları minimalize etmek ve yeni bir iş deneyiminde hüsrana uğramamak için mutlaka işi bilir kişilerinde kararlarımıza katkıları olmalı.

Girişimcilerin yapmaması gereken birkaç şey söyleyebilir misiniz?

Girişimcilerin öncelikle iyi bir iş planı ve strateji oluşturmaları gerekir. Sektör çok hareketli ve hızla ilerliyor, bunun için hızlı kararlar verebiliyor olmak gerekir. Başarısızlıklardan çıkarılabilecek bir tecrübe bizlere hayatta en büyük ders olabilir. Her zaman önümüze bakmak ve geçmişi gündemde tutmamak gerekir. Eğer bir işin getirisi yoksa ve geleceğe dair vaat vermiyorsa ya stratejimizi değiştirmeliyiz ya da o işi. Emek olmadan başarı mümkün değil, çok çalışmak gerekir.

Gelecek hedefleriniz?

Çok yakında anne adayları ve anneler içinde bir koleksiyon oluşturacağız. Hedefimiz başta Türkiye’de daha sonra da Avrupa’da organik giyimde önde gelen markalardan biri olmak.

Gelecek planlarımız markamızı her yerde görebilmek, mağazalaşarak  büyümek. Ve tüm çocukların organik giyinmesini sağlamak. Şu an için kendi sitemizden ve bir takım e-ticaret kanalları üzerinden satışa devam edeceğiz. Ancak en yakın zamanda bu yılın sonlarına doğru mağazalaşmaya başlıyoruz. Öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere büyük şehirlerde AVM ve cadde mağazalarda bizi de görmeye başlayacaksınız.

Paylaş
Türkiye Girişimcilik Ekosistemi