E Ticaret Modelleri – B2B, B2C, C2C, B2G

0

e ticaret modelleri

Elektronik Ticaret’in hayatımıza girmesiyle beraber zamana bağlı olarak da bu sistem kendi arasında modellere ayrılmıştır. E Ticaret Modelleri; B2B, B2C, C2C ve B2G olarak adlandırılmaktadır. Her E Ticaret yapan şirket, bu modellerden en az birini kullanmaktadır. Şimdi bunları biraz detaylı inceleyelim.

B2B (Business to Business) : İşletmeden işletmeye ticaret yapılan E Ticaret modelidir. Bu türü kullanan işletmeler son kullanıcıya bir ürün satışı gerçekleştirmezler. Örnek vermek gerekirse; hastane cihazları satan bir üreticinin, cihazlarının hastane tarafından satın alınması gibi. Veya toptan satış gerçekleştiren üreticinin, ürünlerini toptan olarak mağazalara dükkanlara satması gibi.

B2C (Business to Consumer) : İşletmeden tüketiciye işlem yapılan bir e ticaret modelidir. Hepsiburada.com gibi siteler buna örnek olarak gösterilebilir.

C2C (Consumer to Consumer) : Tüketiciden tüketiciye işlem yapılan bir E Ticaret modelidir. Gittigidiyor.com, eBay.com vb. siteler buna örnek olarak gösterilebilir.

B2G (Business to Government) : İşletmeden devlete işlem yapılan bir E Ticaret modelidir. İşletmelerin devlete olan ihalelerini gösteren bir E Ticaret modelidir. Örnek vermek gerekirse; Askeriye’nin alacağı un için ihale açması ve bu ihaleleri üreticilerin girmesi ve ihaleyi kazanan işletmenin o unu Askeriye’ye satması gibi.

M2M (Machine to Machine) : Gelecekte gelmesi bekleniyor. Makineler arası ticaret örnek olarak verilebilir. Turkcell 2020 reklam filminde de bu tabir kullanılmıştır. Şimdi bile birçok cihaz birbirleri arasında bağlantı kurarak, işlemler yapıyorlar. Şu an bu modelin olup olmadığı da tartışılır.