Girişimcilik Bazen “Çocukluk”tan Başlar

0
çocuk girişimci

Girişimciliğin yaşı yok demiştik. Kimin ne zaman girişimci olmaya başlayacağı belli olmaz dedik. Bugün adından söz ettiren birçok girişimin kurucusu girişimciliğe çocuklukta ufak satışlar yaparak adım attı. Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos bu serüvene 12-13 yaşlarında dedesinin çiftliğini yaz bilim kampına çevirerek başladı, çocuk başına 600 dolar kazandı. Bill Gates 17 yaşında ilk bilgisayar yazılımını oluşturarak okuduğu okula 4200 dolara sattı. Ali Sabancı çocukluk yıllarında Almanya’dan getirttikleri oltaları yazlıklarında evlerinin önünde satarak 3 ayda 200 mark para kazanarak girişimci olmaya başlamış. Hüsnü Özyeğin 6 yaşında dedesinin mağazasında satış yapmış. Bunun gibi onlarca örnekler verebiliriz.

çocuk girişimciEminim şu an aramızda zamanında limon satıp girişimci olanlarımız da vardır. Buradan çıkarılacak sonuç çocuklukta girişimcilik yürütmeyenlerin girişimci olamayacağı yönünde değildir. Sadece bazı insanlar hayata erken girişimci olmaya başlayıp biraz daha erken yol almışlar. Elbette Ailelerinin de maddi durumları, içinde bulundukları sosyo-ekonomik durumunda bunlar üzerinde etkileri vardır ancak bunlar bir mazeret değildir. Girişimci olamayan zaten olamaz. Bugün hayatı boyunca hiç girişimcilikle ilgilenmeyip 30’lu 40’lı yaşlarında girişimci olanlarımız da elbette vardır.

Bir şeyler satmak için hiç kimse bizi bağlamıyor. Tek engeli kendi kendimize koyuyoruz. Şimdi bunu satarsam çevremdekiler bana nasıl bakar, amelemisin derler, bilmem ne derler derler… diyerek adım atmaktan korkuyoruz. Önce özgüvenimizi toparlayıp bunları aşmalı, sonra satacak bir şeyler bulup yola koyulmalıyız. Eminim çevrenizde eksik olan ve satılmayı bekleyen ürünler vardır. Kendi tabirimizle koskoca Sabancı Ailesinin çocuğu Ali Sabancı çevrelerinde zenginlerin yer aldığı yazlıklarındaki evinin önünde olta satabiliyorsa ve o kimin ne diyeceğini düşünmüyorsa, sen neyi düşünüyorsun? Girişimci olmamak için bahanemiz çok.

Unutmayın ki bu hayatta bir insana kendinin verdiği zararı başka hiç birşey veremez.