Kısa Sürede Yatırım Alan Başarılı Girişim idemama.com ile Kısa Röportaj

0
idemama.com

idemama.com Leslie Kandiyoti Mori ve Rahşan Tan tarafından kurulan eticaret girişimidir. Amaçları KOBİ’ler ile reklamcılık sektörünü bir araya getirmek. Türkiye’deki bu açığı farkederek yola çıktılar ve iyi gidiyorlar. Türk Melek Yatırımcılarından destek de aldı. Alp Saul, Cem Sertoğlu ve Evren Üçok bu projede yatırım yapan üç isim oldu. Şimdi sizinle idemama ile yaptığımız kısa röportajı paylaşıyorum.

Kuruluş sürecinde yaşadığınız zorluklardan bahseder misiniz?

Girişimci olmaya karar verdiğinizde profesyonel hayatın getirdiği konforla vedalaşmanız gerekiyor öncelikle… Uzun bir süre para kazanamayabilir, tatile çıkamayabilir, uykusuz ve endişeli geceler geçirebilirsiniz. Genel olarak ne vergi sistemimiz ne de şirket kuruluş/kapanış vs. sistemleri girişimci dostu değil. Ancak her şeye rağmen güvenli sulardan çıkmak, kendi bildiğiniz yolda ilerlemek, sevdiğiniz işi yapmanın hazzı her şeye değiyor. Bu girişimcilik ile ilgili genel zorluklar.
idemama.com ile ilgili yaşadığımız en önemli zorluk, böyle bir sistemin Türkiye’de ilk ve tek olması. Bu çok büyük bir avantaj ancak aynı zamanda sistem bilinmediği için anlatmak ve tanıtmak için ciddi bir çaba harcamanız gerekiyor. Sistemin avantajlarını öğrendikten sonra KOBİ’ler için idemama vazgeçilmez bir kaynak haline geliyor. Marka iletişim uzmanlarımız ile markalaşma konusundaki sorularını cevaplıyor, proje başlatma adımlarında ve proje sırasında destek veriyor, logo, kurumsal kimlik, ambalaj, web sitesi vs. konularda özgün tasarım hizmeti vererek rakiplerinden ayrışmalarına ve markalaşmalarına yardımcı oluyoruz.

Nasıl bir ihtiyaç tespit ettiniz de böyle bir girişim yaptınız?

idemama-logoUzun yıllar Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında ulusal ve uluslararası çok sayıda büyük markaya hizmet verdik, birlikte pek çok başarılı reklam kampanyasına imza attık. O yıllarda büyük reklam verenlerle çalışırken bu markaların, Türkiye’deki toplam şirket sayısını düşündüğümüzde, sadece %1’ini oluşturduklarını ve geriye kalan %99’luk çok ciddi bir potansiyel olduğunu fark ettik. Bu şirketlerin iletişim ve markalaşma desteği alabilecekleri herhangi bir platform mevcut değildi. Biz KOBİ’lerin markalaşma sürecine destek vermek istedik ve KOBİ’lere profesyonel hizmeti ulaşılabilir fiyatlarla vermeyi hayal ettik. Yurt dışında yükselen bir trend olan crowdsourcing’i sevdiğimiz işe adapte ederek bu hayalimizi gerçekleştirebileceğimizi gördük ve idemama.com fikri bu şekilde oluştu.

Bugün KOBİ’lerin markalaşma yolunda en büyük çözüm ortağıyız. Logo, marka ismi, ambalaj, broşür, kurumsal kimlik, web sitesi ve fuar standı gibi birçok alanda tasarım hizmeti veriyoruz. Bünyemizde bulunan 4.500’ün üzerinde profesyonel tasarımcı ile ulaşılabilir fiyata tasarım hizmetleri vererek iletişim ve reklamı KOBİ’ler için lüks olmaktan çıkarıyoruz.

Kullanıcılar tasarım hizmetini internetten neden satın alsınlar?

idemama.com’da bir tasarım projesine ortalama 25 farklı tasarımcı, 80+ tasarım yüklüyor. Herşeyden önce offline dünyada bu kadar çok profesyonel tasarımcının sizin için çalışması ve onlarca size özel alternatif sunması mümkün değil. Üstelik bu hizmeti 350 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyoruz. Hem hızlı, hem ekonomik, hem bol alternatifli, hem de çok güvenilir bir sistem. İnteraktif olması da çok önemli. Proje süreniz boyunca sizin için yüklenen tasarımlara yorum yapabiliyor, puan verebiliyorsunuz. Yorumlarınız doğrultusunda tasarımların hemen değiştiğini görebilirsiniz. Bu da aradığınız gibi bir tasarıma ulaşmanıza hatta onlarca iyi tasarım arasında kararsız kalmanıza neden oluyor.

Girişiminiz süresince başınızdan geçen bir başarısızlığı anlatır mısınız?

İkimizin de uzmanlık alanı marka iletişimi ve reklam. Kendi konumuzda her ne kadar uzman olsak da internet sitesi yönetmek, işletmek bizim uzmanlığımızın dışında bir konu. Bu nedenle başlarda biraz deneme yanılma yolu ile ilerlediğimiz günler oldu. İlk yapılan sitenin dili, tonu, yaklaşımı tasarımcılara yönelik hazırlanmıştı. Bu da siteyi ziyaret eden KOBİ’lerin sistemi anlayamamasına, sitede yolunu bulamamasına ve güven problemi yaşamasına neden oluyordu. Bu hatamızı fark ettikten sonra site tasarımını tamamen yenilemeye karar verdik. Yeni sitede sistem ile ilgili daha detaylı bilgi, canlı destek, örnekler, referanslara yer verdik, proje başlatma adımlarını kolaylaştırdık. Hatamızı fark etmemiz ile site trafiğinde ve aylık proje sayısında ciddi bir yükseliş yaşadık.