Projenizin Kullanıcı Deneyimini Geliştirin

2
kullanıcı ajansı

Kullanıcı Ajansı, Burak Dönertaş tarafından uzun uğraş ve emek sonucu oluşturulup hayata geçirilen bir ”test etme” projesidir. Türkiye’de bu alanda ciddi bir eksik olmasından ötürü yapılan bu proje, bir çok girişim ve firmaya güzek bir çözüm sunuyor. Hergün yeni web siteleri, uygulamalar hayata geçiyor. Ancak kaç tanesi doğru düzgün test ediliyor, kullanıcı tepkileri ölçülüyor veya yapılsa bile kaç tanesi bu geri bildirimleri analiz ederek geliştirme yapıyor, ben söyleyeyim; çok az bir kısmımız bu deneyime önem veriyor. Kullanıcılar ne tepki vermiş umrumuzda değil. Sonuç %5 değişiyor, tutmuyor. Google Play’i, App Store’u veya Web sitelerini düşünürsek kaç tanesini doğru düzgün kullanıyorsunuz? %1 olduğuna garanti verebilirim. Çünkü bunlardan online dünyada milyonlarca var. Şimdi aşağıda değineceğim konu ile bu %1’lik kısmın sınırlarını zorlamak için neler yapabiliriz görelim…

Kullanıcı Ajansı nedir? Uygulamalarınızın Kullanılabilirliliği Neden Önemlidir ve Neden Kullanıcı Testi Yapmalısınız?

Kullanıcı testi ya da kullanılabilirlik testi, bir web sitesi kullanımı veya bir mobil uygulama ne kadar kolay ve kullanıcı deneyiminin ne seviyede olduğunu değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu testler gerçek kullanıcılar ile yapılarak bir sitenin veya mobil uygulamanın ne kadar ‘kullanılabilir‘ veya ne kadar ‘sezgisel’ olduğunu ve kullanıcılar için hedeflerine ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu ölçer.

Kullanılabilirlik testi ve geleneksel test (bug testi, kabul test vs.) arasındaki temel fark kullanılabilirlik testinde gerçek kullanıcılar yer almasıdır. Geleneksel test bir geliştirici, tasarımcı ya da proje müdürü tarafından yapılabilse de, kullanılabillirlik testi geribildirimi direk kullanıcıdan topladığı için hataları ortadan kaldırır.

Ayrıca testlerin yerel (ülke içi) kullanıcılarla yapılması yapılan uygulamaların daha doğru ve yerel kullanıcı deneyimine sahip olması demektir. Bizim tester olarak adlandırdığımız test yapan ekibimizi ise Türk kullanıcılar oluşturmaktadır.

Kullanıcı Ajansı bu ihtiyaca yönelik kurulmuş bir kitle-kaynak girişimidir. Gerçek kullanıcılar üye olur, yaş, cinsiyet, kullanım alışkanlıkları gibi bilgilerini girerek sistemde hedefleme yapılmaya uygun şekilde yer alır. Ayrıca tester’lar bu testler sayesinde de gelir elde ederler.

Kullanıcı Deneyimi neden önemlidir?

İyi bir fikriniz, çok iyi analiz edilmiş pazar araştırmalarınız ya da mükemmel ürünleriniz olabilir. Kullanıcı sizin sitenizde veya uygulamanızda hedef odaklı ilerleyemiyorsa bunların bir kıymeti kalmayacaktır.

”Kullanıcı olmadan” kullanıcı deneyiminiz geliştirilemez!

Kullanıcıların websitenizde veya uygulamanızda nasıl hareket ettiğini izlemeden yapılan testlerin hiçbiri size “gerçek kullanıcı deneyimi” sunmaz. Bunun için sizin seçtiğiniz hedef kitle doğrultusunda kullanıcıların websitenizi/uygulamanızı kullanması ve arayüzde neleri tıklayıp, nelere dikkat ettiklerini izlemeniz, kullanıcının gerçekte nasıl hareket ettiğini görmenizi sağlayacaktır. Kaynak: Nielsen Norman Group – UX Without User Research Is Not UX

Hataların %85’ini bulmanız için 5 kullanıcının yeterlidir! Kullanıcıların nasıl hareket ettiğini görmeniz için yüzlerce kişiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece 5 farklı kullanıcı ile “gerçek kullanıcı deneyimi”ni görebilir ve hatalarınızı tespit edebilirsiniz. Kaynak: Nielsen Norman Group – Why You Only Need to Test with 5 Users

Kullanıcı Ajansı size sadece test videolarını sunmaz. Doğru testi yapabilmeniz ve test sonrası sonuçları yorumlamanız ve etkin bir aksiyon planı için size danışmanlık verir ve tüm süreçte deneyimiyle size destek olur.

Daha verimli arayüzler, mutlu kullanıcılar ve projelerinize verdiğiniz emeklerin daha iyi geri dönüşü için projenizi mutlaka test edin!

Unutmayın ki ! erken teşhis, hayat kurtarır.

 

2 YORUMLAR