Modasor’un Kurucu Ortağı ve Genel Müdür’ü Deniz Ulus İle Röportaj

0

Modasor.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Deniz ULUS’u ofisinde ziyaret ettik ve bir kahvesini içerek kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisi genç liderdir. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Modasor.com’u kurarak bütün moda markalarını siteye entegre ediyorlar ve başarılı ilerleyen bir Girişim örneği sergiliyorlar. Şimdi kendisiyle yaptığımız röportaja bakalım.

– Modasor.com ‘un kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

ModaSor.com’un proje fikri, private shopping sitelerinin ilk popüler olduğu zamanlara benim bir kullanıcı olarak ModaSor’a olan ihtiyacı hissetmemle oluştu. Ben çalışan bir bayan olarak, beğendiğim ürün ve markaları görebilmek için tek tek siteleri gezmekten yorulmuştum ve ihtiyacım olmayan şeyleri incelemek istemiyordum. Düşündüm ki, Google nasıl bizim internet içinde aradığımız şeyi en iyi kaynakta bulmamıza yardımcı oluyor, böyle birşey online modada neden yok? Bilhassa kendim yaşadığım bu ihtiyaç, yıllardır farklı işlerde amatörce deneyimlediğim girişimcilik aşkı, ekibim ve doğru sermaye ile birleşince ModaSor.com projesi başlamış oldu.

– Modasor.com içerisinde birçok alışveriş sitesini barındıran bir sistem. Böyle bir fikir aklınıza nasıl geldi ve nasıl harekete geçtiniz?

Aslında bahsettiğim gibi ben birebir kullanıcı olarak bu ihtiyacı yaşadım. Online alışveriş söz konusu olduğunda, ihtiyacı her zaman çok net olmasa da, ne istediğini bilen bir kullanıcıydım. Bu anlamda her siteyi tek tek gezmek istemeyen veya tüm markalara tek noktadan ulaşmak isteyenlerin kullanabileceği bir sistem hayal ettim. Bunun yanında, ModaSor.com çift taraflı bir sistem, yani aynı zamanda online mağazalara hizmet vermek için kurulmuş bir platform. Online girişim dünyasını yakından takip eden biri olarak, online mağazaların yaşadığı “doğru kullanıcı kitlesine ulaşma” probleminin de farkındaydım. ModaSor.com’da biz aslen bu iki ihtiyacı tek noktada karşılayabilen bir platform sunuyoruz.

– E Ticaret’in hızla geliştiğini düşünürsek bunun içerisinde Moda’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Moda e ticarette yurtdışındaki gelişiminden farklı olarak Türkiye’de private shopping siteleri ile başladı. Pek çok kişi ilk online alışverişini Markafoni, Trendyol gibi sitelerden yaptı. Öncesinde gittigidiyor gibi sitelerden veya tek tük bazı markaların sitelerinden yapılırdı online moda alışverişi. Bu anlamda kullanıcılarda online giyim alışverişi ile ilgili bir algı, private shopping siteleri ile oluştu. İnsanlar ürün nasıl alınır, üzerime olmazsa ne olur gibi düşünce ve şüphelerini aşmaya ve süreci öğrenmeye başladılar. Burada oluşan algıdaki bir yanlışlık ise, internetten aldığım ürün mutlaka indirimli olmalı anlayışı oldu. Bunun da kullanıcılar tarafından dikey siteler ve sürekli satış oluşumları sayesinde yavaş yavaş aşılmaya başladığını görüyoruz. Artık indirim haricinde tasarım, orjinal ve offline kanallarda satılmayan ürünler bulundurma, aynı gün kargolama gibi özellikler de kullanıcıları dikkatini çekmeye başladı. Önümüzdeki dönemde de, kullanıcıya sunulan hizmetin, sitede sunulan içeriğin ve CRM bazlı aktivitelerin öneminin artacağını düşünüyorum.

– e Ticaret’in geleceğini nasıl yorumlarsınız?

e Ticaret artık hepimizin hayatında 5 yıl öncesine göre çok daha fazla yer kaplıyor. Hem sitelerin sunduğu hizmetin farklılaşması ve daha kaliteli hale gelmesi, hem de daha fazla kullanıcının ilk deneyimini yaşaması ve korkulacak birşey olmadığını görmesi sayesinde, önümüzdeki yıllarda hem işlem sayısı, hem de işlem hacmi anlamında önemli artış sağlanacağını düşünüyorum. Halen Türkiye’de online alışveriş yapan internet kullanıcısı oranı %20’ler seviyesinde. Amerika’da ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde bunun %80’e kadar çıktığını görüyoruz. Bu anlamda alışkanlıklar farklılaştıkça ve firmalar tarafında sunulan hizmet iyileştikçe, Türkiye’nin de bu noktalara gelebileceğini düşünüyorum.

– Projenizi ilerleyen zamanlarda yatırımcılarla buluşturmak istiyor musunuz?

Projemizle ilgili hedeflerimiz büyük, o nedenle maddi kaynakların öneminin farkındayız. Ancak öncelikli hedefimiz, kullanıcıların severek kullanacağı ve her durumda tercih edeceği bir hizmet sunabilmek. Bu konuda sektörde yatırım eşittir başarı gibi bir algı olduğunu görüyorum, biz ModaSor ekibi olarak buna inanmıyoruz.