Natali Yeşilbahar “Vitringez’i Kendi İhtiyacımdan Yola Çıkarak Kurdum”

0

Natali Yeşilbahar, Türkiye’nin moda arama motoru olarak konumlandırılan ve en iyi E Ticaret Girişimi Ödülünü alan Vitringez.com ‘un kurucusu, yine ödüllü Global Blogger, Girişimci, Mentor, Moda tutkunu… Kendisiyle bir röportaj yaptık. Bizim için değerli zamanını ayırdı, sorularımızı cevapladı… Keyifli okumalar…

Hilmi Öğütcü: Vitringez.com fikri nasıl ortaya çıktı?

Natali Yeşilbahar: Türkiye’nin Moda ve Alışveriş Arama Motoru olarak konumlandırdığımız Vitringez, eksikliğini uzun yıllardır hissettiğim ve her şeyden önce kendi ihtiyaçlarımdan ve yakın çevremin taleplerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğim bir hayalim. İlk etapta İnternette Google’dan farklı bir moda arama kutusuna ihtiyacım olduğunu fark ettim. Gözümde bu kutuya yazdığım bir ürünün online satıldığı mağazaları sıralayacak bir arama kutusu canlandırdım. Yani online alışveriş için İnternette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir sistem kurmak istedim….

Natali Yeşilbahar: Buradan hareketle 16 yıllık IT ve e-ticaret deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile birlikte online alışveriş yapan diğer insanların da böyle bir ihtiyacı var mı diye detaylı bir araştırma yaptık, sonuçları analiz ettik ve hem eticaret siteleri hem de buralardan alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük. Ve Vitringez.com’u hayata geçirdik. Vitringez, kullanıcısının ihtiyacı olan ürüne ve istediği markalara, istediği zaman, geniş filtreleme seçenekleriyle ve tek tıkla ulaşmasını sağlıyor. İndirim Alarmı ve Moda Alarmı sayesinde kullanıcının aradığı ürün ve marka beklediği fiyatla ayağına gidiyor.

Hilmi ÖğütcüSistemde şu an kaç firma var ve nasıl bir hizmet veriyorsunuz?

Natali Yeşilbahar: İnternet kullanıcıları için alışverişi daha keyifli ve pratik hale getirmek, aranılan ürüne en hızlı şekilde ulaşılmasını sağlamak için çalışıyor. Bugün itibarıyla Vitringez.com olarak; ziyaretçilerimize kadın, erkek, çocuk ve ev kategorilerinde 11.400’den fazla marka ve 107 e ticaret sitesi altında 1.056.000’in üzerinde ürün seçeneği sunuyoruz.

Hilmi ÖğütcüVitringez.com’un tam olarak faydası nedir?

Natali Yeşilbahar: E-ticaret ve online alışveriş her geçen gün gelişirken, küçük işletmeler ve tasarımcılar kendi sitelerini açmaya devam ediyor ama nasıl tanıtım yapacaklarını bilemiyorlar. Burada Vitringez.com devreye giriyor ve bu küçük işletmeler ile yetenekli tasarımcılara, büyük markalarla yan yana online olma şansı tanıyor. Büyük markalar ise, internette var olduklarını çok kısa sürede geniş kitlelere gösteriyor ve hedef kitlelerine ulaşıp yeni müşteriler kazanıyorlar. İşbirliği yaptığımız markalar bugüne kadar kendilerine yönlendirdiğimiz trafikten oldukça memnunlar. Bunun nedeni, markaların web sitelerine tamamen hedeflenmiş (targeted) ve satın almaya oldukça yakın bilinçli müşterileri gönderiyor olmamız.

Kullanıcılar açısından ise Vitringez.com’u internetten alışveriş yapanlar için bu süreci daha keyifli ve pratik hale getirmek, aradıkları ürüne en hızlı şekilde ulaşmalarını sağlamak için kurduk. Kendisi için bir çanta, eşi için bir saat ya da çocuğu için bir ürün mü aradı, bizim platformumuzda kolaylıkla bulsun, zaman kazansın istiyoruz.

Hilmi ÖğütcüEndeavor adayı ve 2014 yılının en iyi e-ticaret girişimi seçildiniz. Bunlardan bahseder misiniz?

Natali Yeşilbahar: Girişimciliği destekleyerek sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın itici gücü olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Endeavor Türkiye Ofisi, ‘Endeavor Girişimcileri’nin seçimini gerçekleştirdi. Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek ve kolaylaştırmak amacıyla kurulan Vitringez.com’un kurucuları olarak beni ve ortağım Önder Göğebakan’ı Endeavor Girişimci adayı olarak seçtiler. Bundan sonra Endeavor Türkiye’nin belirleyeceği tarihte Uluslararası Seçim Paneli’ne katılarak, uluslararası iş dünyası liderlerine projemizi sunma fırsatı yakalayacağız.

Hilmi Öğütcü: E-Fikir yarışmasında 2014 yılının en İyi Girişimi olarak seçildiniz…

Natali Yeşilbahar: Evet, Vitringez.com olarak farklı meslek gruplarından oluşan girişimcilerin belirlenerek inovasyon, girişimcilik, orijinallik ve yaratıcılık kriterlerine göre değerlendirildiği E-Fikir yarışmasında 2014 yılının “En İyi Yeni Girişimi” seçildik.

Bize ayırdığı değerli zamanından ötürü Natali Yeşilbahar’a Teşekkür ediyorum.

Paylaş
Türkiye Girişimcilik Ekosistemi