PayPal Türkiye Direktörü Kıvanç Onan; Türkiye’de Battlehack ile Girişimcilik

0

Hilmi Öğütcü: Türkiye’deki Girişimcilerin Yaptıkları Hatalar Nelerdir?

Kıvanç Onan: Türkiye’de hemen aklıma gelen şeyi söyleyeyim. Girişimcilikte genelikle insanlar lokal pazara yani iç pazara yönelik bir girişim fikriyle ortaya çıkıyor, bu da hem rekabeti zorlaştırıyor hem de çözümün skala kazanmasının büyümesinin önünde bir engel oluyor. Özellikle İnternet camiası için konuştuğumuzda girişimci fikirler ortaya çıktığı zaman bunun nasıl skala kazanabileceği, dünyaya nasıl açılabileceği sadece iç pazara yönelik tüketimi değil de dünyadaki kullanıcılara ulaşmakla ilgili bir yol haritasının oluşturabileceğini düşünmek gerekiyor. Bence Türkiye’deki Girişimcilerin bir çoğunluğunun; “bu kısmı abi kuralım da sonra bakarız gibi hareket ettiğini ve bu yüzden de belli bir noktada tıkandığını düşünüyorum” belki de ilk aklıma gelen hataları bu olur…

Hilmi Öğütcü: PayPal Türkiye olarak gerçekleştirdiğiniz Battlehack yarışmasının yapılmasındaki amaç nedir? Girişimciliği desteklemek mi yoksa keşfedilmemiş beyinleri keşfetmek mi?

Kıvanç Onan: Battlehack Globalde 14 şehirde yapılıyor. Buradaki birinciler yine kendi aralarında yarışıyor. Bizim açımızdan amacı özellikle yazılımcıların atmosferini ve platformlarını geliştirebilmek. Bu noktada Türkiye’deki en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi; bu arada da Türkiye’de yazılım anlamında etkin bireyler ve kitleler var ama bunların tecrübe kazanma imkanları sınırlı. Çünkü bu tarz hackathon’lar olsun, prezentasyon yapabilmek olsun, bi fikri kısa bir sürede hayata geçirip uygulatıp bunu aynı zamanda ikna edebilmek anlamında bu tarz platformlar oldukça azdır. Bizim en büyük amaçlarımızdan bir tanesi de insanlara bu imkânı sunmak ve pratik yapma ihtiyaçlarını sağlamak hem de yazılımcıların birbirleriyle tanışmasını, network yapabilmesini, sosyalleşmesini sağlamak bu yarışmadaki amacımızdır.

Hilmi Öğütcü: Battlehack yarışmasında 24 saatte tam 30 tane proje çıktı, kısacası 24 saatte üreten konuma geçtik. Bu gibi yarışmalar Türkiye’deki girişimciliği sizce ne derecede etkiler ya da ne derece tetikler?

Kıvanç Onan: Girişimciliğin önemli bir noktası, pratik yapılmasıdır. Nedir o pratik? Varolan bir fikri kendine saklayıp sanki bulunmaz bir fikirmiş gibi tek başına hayata geçirmeye çalışmak değil, bu fikri başkalarıyla mümkün olduğunca farklı ortamlarda sunup test edebilmektir. O ortamlarda fikirle ilgili input, öneri, eleştiri alabilmek gibi önemli unsurlar bunlar. Hem yazılımcılık sektörü açısından bakarsanız hem de girişimcilik açısından bakarsanız en önemli nokta hatta Girişimcinin en büyük silahı Network, yani insanlarla fikrinle ilgili iletişim kurup bununla ilgili geri bildirim alabilme yeteneğidir. İnsanlarla ilişki kurabilmek, insanlarla fikir alışverişinde bulunabilmek ve aldığı fikirleri kendi fikriyle adapta edip yoğurabilmek en önemli unsurlardan bir kaçıdır.

Bu tip yarışmalara katılarak da hem kimlerle daha rahat çalışabiliyorsun bunu görebiliyorsun hem de fikrine yazılımcı buluyorsun hem de ekip olmayı tecrübe ediyorsun. Ayrıca fikrini nasıl satabileceğini de öğreniyorsun.

Kıvanç Onan – PayPal Türkiye Direktörü