Subliminal Pazarlama ile Marka Bilinirliliğinizi Bilinçaltına Gönderin

0

subliminal marketing 2Bu markayı bir yerden hatırlıyorum diyorsanız, o marka sizin bilinçaltınıza yerleşmiş diyorsunuz. Ya da bir markete girdiğinizde reyonlarda daha önce görmediğiniz bir ürünü sanki yıllardır tanınan bir markaymış hissine kapılıyorsanız işte o reklam ajansını tebrik etmek gerekiyor.

Subliminal Pazarlama diğer bir adıyla Bilinçaltı pazarlamadır. Aslında İlluminati ile aynı kapıya çıkıyor. Birisini ürünü diğeri inancını sunuyor.

Bazı markalar yaptıkları PR çalışmalarından her zaman ilk aşama için gelir elde etmeyi beklemez. Televizyon reklamları, Standlar, Özel broşür tanıtımları vs. bunlar direkt pazarlamadır ve bize bir sunum yapıldığının farkındayızdır. Ancak bir yöntem vardır ki işte dile getirdiğim Subliminal Pazarlama. Onlar sizin rüyanıza girer, olmadığınız bir anda bir çağrışımla aklınıza empoze edilir.

subliminal marketing 4
CocaCola Subliminal Pazarlama

 

Nasıl mı?

Bunun biraz açık örneğini Turkcell‘den vermek istiyorum. Turkcell neden her zirveye, sosyal sorumluluk projelerine üye oluyor? Evet parası çok harcamak istiyor ancak insanların akıllarına “bak bir böyleyiz, senin bu etkinliğe katılman için sponsor olduk ve bunu sana direkt pazarlama yöntemi ile değilde, dolaylı olarak bilinçaltına Turkcell böyle böyle biri olarak yerleştirdik. Biz amacımıza ulaştık. Sen yarın bir operatör seçimi yapmak durumunda kaldığında %50 den fazla bir ihtimalle bizi seçeceksin. Çünkü biz senin için bir fayda sağladık.” der, diyor, eminim demiştir.

Viral Pazarlama = Subliminal Pazarlama

Viral Pazarlama’nın da Subliminal Pazarlama ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Subliminal Pazarlama’ya başka örnek ne gösterilebilir peki? Buna resmen şahit oldum. Limango‘nun İstiklal Caddesi’nden sırtlarında dev limango çantaları olan 5 kişiyi boydan boya gezdirmesi. Panda markası’nın alışveriş merkezlerinde ufak oyuncak panda ayısı dağıtması.

Bu video; aklı yöneterek insanlara nasıl istedikleri şeyi yaptırdığının orjinal göstergesidir.

İSTEDİĞİNİ YAPTIRABİLMENE UFAK BİR ÖRNEK

Dünya bu kadar uç noktaya doğru gidiyor. İstemediğimiz şeylerin 25. kare yöntemi ile de televizyonlarda bilinçaltımıza gönderildiği bir çağdayız. Web 3.0 ile her ne kadar bizden alınan bilgi ile doğru pazarlama yapılması hedefleniyorsa, bunun tam tersi olarak da bize istedikleri materyali aklımıza yerleştirecekler. Renkleri kullanarak pazarlama yapıldığını biliyor musunuz?

subliminal marketing 1

Uzaktan baktığınızda Garanti Bankası’nın bir şubesinin adını görmenize gerek var mı? Ya da Akbank‘ın? Renklerini size yeterince harcadıkları reklam bütçeleri ile sunmuşlar. Kulağımıza birileri gizliden birşeyler söylüyor, biz görmeden bizi gizli gizli fotoğraflar gösteriyorlar. Görmek ile gerçekten görmek arasındaki farkı burada anlayın. Bu pazarlama yöntemi en çok dizi ve filmlerde kullanılıyor. Bir de billboard’lar da örnek olarak gösterilebilir.

 

Grocery Marketlerinin Subliminal Pazarlaması

Subliminal Pazarlamayı kendi markanız için kullanmaya çalışın. Ürünlerinizi satmak istediğiniz hedef kitlenin zamanlarını harcadığı yerlerde çalışma yapın ve onlara markanızın adını, rengini, kokusunu, logosunu, tadını… neyini olursa olsun bilinçaltlarına yerleştirin.

Hayatlarındaki seçim anlarında, seçilmek istiyorsanız onların algılarını markanızla süsleyin.