Yandex Türkiye’den Çağdaş Önen ile Web Arama Motorları

0

yandex logoBugün TechMeetup tarafından düzenlenen bir etkinliğe katıldım. Yandex Türkiye Pazarlama Müdürü Çağdaş Önen, arama motorlarının dünya çapındaki öneminden bahsetti.

Bir Web Arama Motoru oluşturmak için büyük bir veriye sahip olunması gerektiği, ancak bunun da tek başına sağlanamadığını söyledi. Bir arama motorunun insanlar tarafından kullanılabilir ve sağlıklı veri elde edilebilir hale gelmesi için ortalama 3 yıllık bir süreyi kapsıyormuş. Bizim gözümüzde siteyi oluştur kodları ekle ve aradığın hemen sayfalarda çıksın gibi görünüyor ancak bu buz dağının görünen %5’lik bir kısmı. Geri kalanı başlangıç için olağanüstü bir veriye sahip olmak. Google, Rusya pazarına girdiğinde bunu ancak 3 yılda tamamlamış.

Yandex, Google’dan 1 yıl önce kurulmuş bir site (1997). Yandex’in veri merkezinde dakikada baya bir harddisk değişiyormuş. Ve sadece bu harddisk değişimiyle ilgilenen 7/24 çalışan bir ekip var. Tabi dünyada adını duyurmuş arama motoru için de geçerli bir durum. Bunlardan bazıları Çeklerin kullandığı Arama Motoru Seznam, Güney Koreli Arama Motoru Naver, Microsoft’un Arama Motoru Bing, Rusya’nın Arama Motoru Yandex, Pazarın lideri Google, Japonların Arama Motoru Baidu vb…

Ancak bir gerçek var ki; arama sonuçlarını evrensel verilere dayanarak yani bigdata’yı önümüze sunan 3 arama motoru var. Google, Yandex ve Bing.

Yandex’in yaptığı resmi açıklamaya göre önümüzdeki yıllar içerisinde arama motoru pazarının %20’sine sahip olacağı bekleniyor. Ayrıca Yandex’in sunduğu ve sunmaya devam ettiği hizmetlerde günde yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle Yandex, Street View alanında çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Haritasında sokağı sanki ziyaret edercesine fotoğraflarını ya da farklı bir deyişle bir kamerayı yönetiyor gibi görebiliyorsunuz. Google’dan da böyle bir atak bekliyoruz.

Artık herşeyin online hale gelmesi, verilerin bulut sistemlerde tutulması, hayatımızın özetinin internette yer alması, dünya çapındaki web sitelerinin tamamında olağanüstü bilginin olması ve bunların da keşfedilmeyi beklemesi, arama motoru pazarındaki kızışmayı zaman geçtikçe arttıracak. Yapı Kredi bile normal web sitesini site içi arama motoru şeklinde tasarlamış. Bu insanların aramaya ne kadar yatkın olduğunun bir kanıtı olsa gerek.

Arama motorları, kuantum teknolojisinin de hayatımıza entegre olmasıyla daha da farklı olacak. Şimdi bile sizin internet üzerinden yaptığınız aramalar; size arama motorlarının verdiği sonuçları size yönelik etkiliyor. Başlıkta da belirttiğim gibi web arama motorları sunduğu hizmetlerle artık hayatımızın bir parçası haline geliyor, geldi ve gelmeye devam edecek.