Online, Hayatımıza Tam Entegre mi Oluyor?

0

Hayatımızın tam olarak nereye gittiği konusunda şüphelerim var. Yaşamımız dijitale uyarlanırken, geçirdiğimiz bu evrede bazılarımızın anormalleştiğine mi şahit oluyoruz? Tüm konuşmalar Sosyal Medya dilinden yapılıyor. Arkadaşlıklar, facebook ve twitter arkadaşlığı ile paralel gidiyor. Bir arkadaşınızı bir sosyal mecranızdan silseniz ya da silmeyi bırakın hesabınızı dondursanız, size en kısa sürede bir mesaj gelir veya arkadaşınız arar. Dediği şudur: Bir şey mi oldu? Sorun nedir? Beni neden sildin? vs. konuşmalar devam eder ve sizinle %99 arkadaşlığını bitirir ya da büyük bir mesafe koyar (mantıklı açıklamanız yoksa).

İnsanlar gittiği yerleri foursquare’de check-in liyor, twitter da yer hakkında yorum yapıyor, instagram yerin fotoğrafını çekip paylaşıyor ve bunları gittikleri ilk dakikalarda yapıyorlar. Nedense kendilerini zorunlu hissediyorlar. Bunların birini yapamadan o mekandan çıktıklarında kendilerinde bir boşluk hissediyorlar.

Yapılan bir araştırmada şu sonuç çıkıyor. Facebook ta beklettiğiniz arkadaşlık onayları kısmındaki insanlardan kendinizi sorumlu hissediyorsunuz. Twitter da sizi takip eden birini takip etmediğinizde acaba beni ne zaman takibi bırakır diye zaman zaman düşüncelere giriyorsunuz.

Sosyal medyanızdan bir arkadaşınız eksildiğinde kendinizde bir boşluk hissediyorsunuz.

Birisi sizin sosyal medyanızı takip ettiğinde kendinizde anlık güven duyuyorsunuz.

Önceden insanlar birbirlerine telefon numaralarını verirlerdi, şimdi sosyal medya adreslerini veriyorlar. Ve orada yaptığı paylaşımlara göre insanlar yorumlanıyor.

İnsanların günün neredeyse tamamında online. Elde akıllı telefon, evde ve iş yerinde pc vs…

Online mecralar öyle bir şey ki tek bir mesaj ile tüm gündem değişebilir. Markalar açısından da yine tek bir mesaj ile markayı online hayatta öldürebilir.

Mecralar mantıklı kullanıldığında inanılmaz nimetleri oluyor. Ama akşama kadar attığınız adımları bildirirseniz sizin açınızda beyin ve düşünce ölümü gerçekleşmiş olur. Online, ne kadar gelişirse gelişsin, dışarıda gerçek bir hayat olduğunu unutmayın.

Online bir oyunun kullanıcıları tarafından kendi aralarında sloganı vardı. “Knight Online, Life Offline”

Sosyal Medya’yı doğru kullandığınızda bağımlılığınız normale dönüyor ve daha fazla zevk alıyorsunuz.

Online’ı hayatınıza uyarlarken ne yapacağınız konusunda 2 defa düşünün…

Paylaş
Editör
Türkiye Girişimcilik Ekosistemi